• Wizyta Księdza Biskupa Henryka Ciereszko

18.04.2024

Dzisiejszego dnia naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Na początku tego niezwykłego spotkania słowa powitania wygłosili Pan Wójt Jan Joka oraz Pani Dyrektor Alicja Witkowska. Nasi uczniowie powitali Księdza Biskupa serdecznym słowem i piosenką wykonaną przez scholę parafialną pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Krzysztofa Maliszewskiego. Następnie spędziliśmy czas na miłej rozmowie. Na zakończenie wizyty Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Z głębi serc dziękujemy za ogromną otwartość i życzliwość oraz wszelkie ciepłe słowa.

• "Młodzież Zapobiega Pożarom"

16.04.2024

Dnia 16.04.2024 r. w Mońkach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Miło nam poinformować, iż ucz. kl. V Anna Zawadzka zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansowała do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Światowy Dzień Zdrowia - "Moje zdrowie, moje prawo"

09.04.2024

Dnia 08.04.2024 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Hasłem przewodnim było: "Moje zdrowie, moje prawo". Uczniowie kl. IV i V wystąpili z przedstawieniem nt. zdrowego żywienia. Pierwszoklasiści zaśpiewali o tym piosenkę i wykonali taniec promujący aktywność fizyczną. Gościliśmy również mł. asystenta p. Marzenę Chojnowską z PSSE w Mońkach, która rozmawiała z najmłodszymi dziećmi o zdrowym stylu życia, tworzono piramidę zdrowego żywienia. Starsi uczniowie i rodzice dowiedzieli się, jakie są konsekwencje stosowania substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. W dalszym ciągu podejmować będziemy działania promujące zdrowie.

• Wyniki rekrutacji do Klubów Przedszkolaka w Dolistowie, Jaświłach i Mikicinie oraz do Oddziału Przedszkolnego SP im. Sybiraków w Dolistowie Starym na rok szkolny 2024/2025

02.04.2024

Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w SP im. Sybiraków w Dolistowie Starym

1. Natalia Dębowska

17. Oskar Wyszyński

• KOŁO MEDIACYJNE

14.02.2024

Rozmowa, to właśnie od niej wszystko się zaczyna. Brak rozmowy to z kolei brak porozumienia pomiędzy zainteresowanymi stronami. Brak porozumienia powoduje zaś powstanie konfliktu, sporu, którego rozwiązanie nierzadko jest bardzo skomplikowane. Dlatego grupa uczniów z naszej szkoły przystąpiła do szkolenia dla mediatorów rówieśniczych. I mamy to, szkolenie zakończone, uczniowie uzyskali zaświadczenia, możemy działać 😉

Mediacje rówieśnicze pozwalają nam nie tylko rozwiązać spór powstały „tu i teraz”, ale także nauczyć się na przyszłość  dialogu, umiejętności porozumiewania się, współpracy w grupie czy podstawowych zasad     odpowiedzialności  za  postępowanie  swoje, jak  i  drugiego  człowieka.

• X DYKTANDO "O PIÓRO WÓJTA GMINY JAŚWIŁY"

14.02.2024

„Z tej mowy​​​​​​​​​​​

jak ze źródła

czerpiesz siłę swą…”

Marek Grechuta

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to wzbudzenie w świadomości naszej społeczności cennych wartości, które niesie ze sobą język ojczysty.

Ważne jest, byśmy pamiętali, jak istotne jest szanowanie języka ojczystego, korzystanie z jego zasobów. Polszczyzna to symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród, nasze dziedzictwo kulturowe.

13 lutego 2024 r. odbyło się X Jubileuszowe Dyktando dla Dorosłych o „Pióro Wójta Gminy Jaświły". Wieczornica rozpoczęła się zmaganiami ortograficznymi, następnie zebrani goście spędzili czas w miłej atmosferze, oglądając program artystyczny naszych uczniów uświetniony występami zaproszonych zespołów - Kądzielnice, Biebrzanie, Bell Canto oraz scholi parafialnej i ks. Bogdana Twarowskiego - proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Brzozowej, za co składamy serdeczne podziękowania.

Podczas uroczystości Pani Jolanta Hryniewicka - prezes Związku Sybiraków Oddziału w Białymstoku, wręczyła Odznakę Honorową Sybiraka Pani Teresie Domurat. Gratulujemy serdecznie.

Skałdamy także serdeczne podziękowania honorowemu patronowi dyktanda - Panu Janowi Joce - Wójtowi Gminy Jaświły oraz wszystkim gościom, dzięki którym wieczór upłynął w miłej i wesołej atmosferze. Serdecznie zapraszamy za rok.

X DYKTANDO DLA DOROSŁYCH

„O Pióro Wójta Gminy Jaświły”

13.02.2024r.

Koniecznością jest przedstawienie dzisiejszego ekstraordynaryjnego zdarzenia, czyli X (Dziesiątego lub 10.) Dyktanda dla Dorosłych „O Pióro Wójta Gminy Jaświły”, na które tłumnie przybył arcymiły kwiat gminnej inteligencji: quasi – naukowcy, półarystokraci, miłośnicy języka ojczystego. Z nie najweselszymi minami, choć na ogół żwawo, zdążali na wyznaczone miejsca, spodziewając się superrzadkich wyjątków w tekście. W pośrodku sali stanęła lekko przyprószona siwizną czterdziestosiedmioipółletnia polonistka i zamiast dyktować poddała się marzeniom o wojażach w nieznane: „Hiszpania czy Chorwacja?”. Naprędce improwizowane codwutygodniowe konsultacje rodzinne były nazbyt nużące. Nie po to harowała w oświacie tyle lat, żeby teraz wszystko roztrwonić gdzie bądź, kiedy bądź, jak bądź i na co bądź. Hiperinflacja wprawdzie minęła, ale wskaźnik cen wciąż zmierza wzwyż, a niczego sensownego za półdarmo się nie dostanie. Całorocznych oszczędności nie wystarczy, a superpodwyżki jak nie było, tak nie ma. Biegające wte i wewte (w tę i we w tę) dzieciaki potęgowały chaos myśli, a goście patrzyli, jak stała i mitrężyła czas na nicnierobieniu. W końcu pochrząkiwania przerwały jej planowanie ekstrapodróży. Obawiając się, by jej unurzana w marzeniach pożądliwość nikogo nie użądliła, półgłosem i półżartem zaproponowała: „Piszemy?”.