• Obchody 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej

• 21.06.2022 15:20
      • Maria Konopnicka
      • W maju 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej - polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawiał uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię ,,Roty” ustanawiając ją patronką roku.

Włączając się w obchody 180. rocznicy urodzin pisarki, biblioteka szkolna przygotowała apel z udziałem zaproszonych gości, wystawę z utworami Marii Konopnickiej oraz konkursy.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem przez Panią Renatę- przedstawicielkę  Koła Gospodyń Wiejskich ,,Macierzanka” w Dolistowie Starym książki pt. ,,Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły”, co cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. W kolejnej części uroczystości uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze, w których autorka odkrywała świat wiejskiej przyrody, lasy oraz dzikie zwierzęta. Uczniowie siódmej klasy zaś opowiedzieli młodszym kolegom nowelę „Dym”, którą mieli okazuję wcześniej poznać podczas lekcji języka polskiego. Podczas uroczystości przedstawicielka Ochotniczej Straż Pożarnej w Dolistowie- Pani Teresa zaprezentowała szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej pt. ,,Krasnoludki są na świecie”, zawierający plenerowe figurki dziesięciu krasnali, bohaterów baśni ,,O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, ulokowanych w różnych zakamarkach miasta Suwałk. Zwieńczeniem obchodów urodzin Marii Konopnickiej było wspólne odśpiewanie pod kierunkiem Pani Mileny – zastępczyni Rady Rodziców patriotycznej pieśni „Roty”, której autorką tekstu była Konopnicka.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystym obchodom było ogłoszenie wyników oraz nagrodzenie uczniów naszej szkoły w ramach zorganizowanych konkursów poświęconych twórczości Marii Konopnickiej. Ich głównym celem było upowszechnianie utworów słynnej pisarki, a także rozwijanie talentów plastycznych uczniów, ich kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni twórczej.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów.

Konkurs recytatorski dla uczniów kl. I-II-III pt. „W krainie wierszy Marii Konopnickiej”.

Tytuł wiersza

Łukasz Dyszkiewicz

Ogródek

Aleksandra Zawadzka

Zosia i jej mopsy

Andrzej Radziwon

Tęcza

Jakub Siemieniak

Zosia i jej mopsy

Maria Kucharczyk

Kukułeczka

Antoni Wiśniewski

Bocian

Konkurs z wiedzy utworu Marii Konopnickiej  pt. „Na Jagody” dla uczniów klasy II

Antoni Janik

Natalia Kulikowska

Błażej Komosa

Konkurs plastyczny pt. „Maria Konopnicka i jej twórczość w pracach dzieci” dla uczniów kl. I-II-III

Tytuł pracy

Łukasz Dyszkiewicz

Ogródek

Aleksandra Zawadzka

Andrzej Radziwon

Jabłoneczka

Jakub Siemieniak

Maria Kucharczyk

Kukułeczka

Elżbieta Prolan

Antoni Wiśniewski

Jakub Poliński

Bocian

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody rocznicy urodzin Marii Konopnickiej zorganizowane w naszej szkole.